وب سایت اداره ثبت احوال سرایان را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

 
کل کاربران : 426070
کاربران امروز : 105
بازدید امروز : 106
کاربران دیروز : 82
بازدید دیروز : 82
کاربران آنلاین : 27

 

پیوندها

دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری


پورتال مردم

 

اخبار ثبت احوال

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
برگزاری نشست خبری سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور      

اولبن نشست خبری سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در سالجاری به منظور ارائه آخرین اخبار و اطلاعات در حوزه کارت هوشمند ملی و وقایع حیاتی چهارگانه در سال گذشته با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و همکاری های بین الملل، در ابتدای نشست، سخنگوی سازمان با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در جامعه به عنوان معضل مطرح می باشد ارائه کپی مدارک هویتی در دستگاه‌های اداری است گفت: سال گذشته طرح حذف کپی مدارک در مراجعات اداری در سه استان سمنان، خوزستان و قم به صورت پایلوت اجرا شد و عملا دستگاه‌های اداری از دریافت کپی شناسنامه منع شدند و سازمان ثبت احوال از لحاظ سخت افزاری این آمادگی را دارد که با همکاری دستگاه ها در استان های مختلف این طرح را گسترش دهد.

وی با بیان اینکه برای استعلام هویت با 200 هزار نقطه در ارتباط برخط هستیم و با آرشیو الکترونیکی، خدمات را سکونت محور کردیم افزود: همچنین ۱۲۰ نهاد، وزارتخانه و دستگاه های دولتی و خصوصی تفاهم نامه امضا کردند به طوری که موقع احراز هویت در این وزارتخانه ها از طریق سامانه ثبت احوال انجام می شود.

ابوترابی با اشاره به اینکه ۱۱1 میلیون سند هویتی برای افراد زنده و فوت شده تهیه شده است، گفت: با توجه به اطلاع رسانی های به هنگام آخرین آمارها را می توانیم بررسی و تحلیل کنیم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: اوراق هویتی ما ضریب امنیتی بالایی دارد و مدارکی که ما صادر می کنیم صددرصد از نظر محتوایی قابل جعل نیست.

وی همچنین به کارت ملی هوشمند نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از 43 میلیون نفر از ایرانیان مرحله پیش ثبت نام برای گرفتن کارت هوشمند ملی را انجام داده اند که از این میزان 42 میلیون نفر تکمیل اطلاعات برای دریافت کارت هوشمند ملی را به پایان رسانده اند.

وی ادامه داد: پیش از این اعلام شده بود که افرادی که کارت ملی آنها (نمونه قدیم) تا تاریخ بیست و نهم اسفند سال 96 معتبر است تاپایان سال 96 از درجه اعتبار ساقط خواهد شد به همین دلیل حجم بالایی از مراجعات در سه ماهه پایانی سال گذشته برای دریافت کارت هوشمند ملی به مراکز ثبت احوال مراجعه کردند.

ابوترابی اضافه کرد: بر همین اساس شاهد بودیم که در آخر سال گذشته 11 میلیون نفر پیش ثبت نام برای دریافت کارت هوشمند ملی را انجام دادند، اما به دلیل ازدحام مراجعه کنندگان و همچنین حجم بالای کار در پایان سال 96 بخش اعظم درخواست کنندگان و متقاضیان کارت هوشمند ملی باقی مانده اند، به همین دلیل بود که تاریخ کارت هایی که تا پایان سال 96 اعتبار داشتند تا پایان سال 97 هم تمدید شد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال درباره کاربردی شدن کارت هوشمند ملی نیز گفت: دستگاه‌های زیادی متقاضی استفاده از کارت هوشمند ملی برای احراز هویت افراد برای ارائه خدمات هستند، با دستگاههایی مانند بانک و سازمان ثبت اسناد تفاهمنامه‌هایی را به امضا رسانده ایم که کاربران با استفاده از کارت هوشمند ملی احراز هویت شوند.

وی اعلام کرد: تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا در پایان سال 97 برای تمام افراد ایرانی واجد شرایط بتوانیم کارت هوشمند ملی را صادر کنیم.

ابوترابی تصریح کرد: اما رسیدن به این هدف منوط به این است که اعتبارات و نیازمندی های سازمان ثبت احوال تأمین شود تا ما بتوانیم به نقطه هدف این پروژه ملی که صادر کردن کارت هوشمند ملی برای تمام ایرانیان واجد شرایط تا پایان سال 97 است،دست یابیم.

وی افزود: به منظور تسهیل امور و جوابگو بودن بهتر به متقاضیان صدور کارت هوشمند ملی 510 ایستگاه سیار در سراسر کشور راه اندازی شده است.این ایستگاههای سیار برای افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان، معلولان، جانبازان و برخی خانواده‌هایی که دارای افراد کهنسال هستند راه اندازی شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود: مرجع رسمی انتشار آمار جمعیتی کشور سازمان ثبت احوال است چون این آمار مبتنی بر آمار اطلاعاتی جمعیت است. بنابراین تولید و انتشار چهار واقعه حیاتی از وظیفه های این سازمان است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ارائه آمارهای چهار وقایع حیاتی پرداخت و گفت: در سال ۹۶ یک میلیون و ۴۸۷ هزار و ۹۰۸ ولادت ثبت شده است که از این تعداد ۷۶۶ هزار و ۱۳۹ پسر و ۷۲۱ هزار و ۷۶۹ دختر بودند. همچنین نسبت جنسیت به ازای هر ۱۰۰ دختر ۱۰۶.۱ پسر بوده است. از طرفی ۷۷ درصد ولادت ثبت شده مربوط به افرادی است که ساکن شهرها بوده‌اند و ۲۳ درصد نیز مربوط به ساکنان روستا است.

وی افزود: میزان عمومی ولادت در کشور ۱۸.۸ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است که نسبت به سال گذشته تغییرات محسوسی نداشته است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال ادامه داد: استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان، خراسان جنوبی بیشترین ولادت را در کشور در سال ۹۶ داشتند و استان‌های گیلان، مازندران، مرکزی، البرز، سمنان نیز استان‌هایی با کمترین میزان ولادت بودند.

وی همچنین به آمارهای فوتی نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۹۶، ۳۷۶ هزار و ۸۰۸ نفر فوتی ثبت شده است که از این تعداد ۲۰۹ هزار و ۴۸۱ مرد و ۱۶۴ هزار و ۹۶۶نفر زن بودند و نسبت فوت مردان به زنان نیز به ازای هر ۱۰۰ زن ۱۲۷ مرد بود. همچنین نسبت فوت مناطق شهری به روستایی نیز ۷۳.۸ درصد در شهر و ۲۶.۲ درصد در روستا بوده است.

ابوترابی به مهمترین و بیشترین دلایل مرگ و میر در کشور نیز اظهار کرد و گفت: بیماری‌های قلبی با ۳۹.۱ درصد، بیماری‌های دستگاه تنفسی با ۹.۳ درصد و سرطان‌ها و تومورها با ۱۰.۵ درصد از بیشترین دلایل مرگ و میر در کشور هستند.

وی در ادامه به آمارهای ازدواج و طلاق رخ داده از ابتدای سال۹۶ تا ۱۵ اردیبهشت ۹۷ نیز اشاره کرد و گفت: ۶۰۵ هزار و ۴۰۴ مورد ازدواج در این بازه به ثبت رسیده و۱۷۶ هزار و ۹۲۴ واقعه طلاق نیز ثبت شده است که میانگین سن مردان در اولین ازدواج ۲۷.۳ سال و میانگین سن زنان نیز در اولین ازدواج ۲۲.۸ سال بوده است.

وی ادامه داد: میانگین سن مردان در طلاق ثبت شده ۳۶.۵ سال و میانگین سن زنان نیز در طلاق ثبت شده ۳۱.۶ سال بوده است. همچنین میزان عمومی ازدواج در کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۷.۶ مورد بوده است.

وی همچنین افزود: استان‌های خراسان شمالی، اردبیل، کردستان، لرستان و خوزستان بالاترین میزان عمومی ازدواج را دارا هستند و استان‌های سمنان، البرز، تهران، بوشهر و اصفهان نیز کمترین میزان عمومی ازدواج را دارند.

ابوترابی در ادامه اضافه کرد: میزان عمومی طلاق در کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۲.۲ بوده است و پنج استانی که بالاترین میزان عمومی طلاق را دارا هستند به ترتیب استان‌های تهران، کرمانشاه، کردستان، قم و گیلان هستند. همچنین استان‌های سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، خراسان جنوبی و هرمزگان نیز استان‌هایی هستند که کمترین میزان عمومی طلاق در آنها رخ داده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در بخش دیگری از صحبت‌هایش به آمارهای تغییر نام و نام خانوادگی نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته بیش از ۲۳۰ هزار تغییر نام خانوادگی بررسی و پاسخ داده شده است و همچنین بیش از ۴۲ کمیته مشورتی نام نیز تشکیل شده است که ۱۴۶۸ تقاضای انتخاب نام جدید داشتیم و در این میان ۱۱۱۶ مورد تایید و ۳۰۲ مورد پاسخ منفی دریافت نموده اند و تعدادی نیز در دست بررسی هستند. همچنین ۱۱۲ هزار و ۴۰۲ مورد تغییر نام در سراسر کشور داشتیم.

وی افزود: بیش از ۱۲ هزار ایستگاه صدور کارت ملی هوشمند با بیش از ۱۴ هزار کاربر در ۶۶۳ دفتر پستی و ۱۵۵۴ دفتر پیشخوان و ۸۳۱ اداره ثبت احوال که به صورت مستقیم با پایگاه در ارتباطند به هموطنان خدماتی ارائه می‌کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هنوز برخی از افراد ایرانی شناسنامه ندارند، گفت: هر کس که ادعای ایرانی بودن دارد؛ اما فاقد اوراق هویتی است بایستی به فرمانداری مراجعه کند و تقاضای تشکیل پرونده دهد. در آنجا نیز بررسی‌های لازم انجام می‌شود و اگر هویت ایرانی ایشان تأیید شود شناسنامه برای آن فرد صادر خواهد شد.

وی در پایان صحبت‌هایش نیز به بازگشت هزینه‌های ثبت نام ناقص کارت ملی هوشمند اشاره کرد و افزود: بخش اعظم مبالغی که در ثبت نام ناقص کارت ملی هوشمند از حساب برخی شهروندان کسر شد برگشت داده شده است و در حال حاضر نیز این بازگشت مبالغ به حسابی که از آن پول واریز شده است


گروه خبری : اخبار عمومی
منبع : سازمان ثبت احوال کشور
آخرین ویرایش : 1397/02/25 -- 06:53:00
نویسنده : amir-baniasadi
تعداد بازدید : 181

اوقات شرعی

 

ایوان مسجد جامع

 

 

 

تغییرنشانی

تغییر نشانی

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس:سرایان،نبش خیابان فردوسی19 ،اداره ثبت احوال سرایان،کد پستی:9777144414تلفن:05632909465،پست الکترونیک:sarayan@skocr.ir


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS