وب سایت اداره ثبت احوال سرایان را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

 
کل کاربران : 490082
کاربران امروز : 232
بازدید امروز : 248
کاربران دیروز : 214
بازدید دیروز : 218
کاربران آنلاین : 26

 

پیوندها

دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری


پورتال مردم

 

اخبار ثبت احوال

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
اطلاعات عمومی شهر سرایان
     
 اطلاعات جغرافیایی شهر سرایان
سرایان شهری است واقع در کویر لوت و کویر مرکزی که مرکز شهرستان می باشد و در حدود طول شرقی 58 درجه و 30 ثانیه و 33 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی واقع است.
شهر سرایان در شمال غربی خراسان جنوبی قرار دارد و ازشمال و شمال غربی به شهرستان فردوس و بخش کاخک شهرستان گناباد(خراسان رضوی) و از غرب به بخش دیهوک طبس و ازشرق و جنوب شرقی به بخش خضری و سده ازشهرستان قاین و از جنوب و جنوب غربی به بخش خوسف شهرستان بیرجند متصل است و در کل همجوار با دو استان خراسان رضوی و یزد است.
 وسعت کل شهرستان 7762 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا در دشت 1430 و در مناطق کوهپایه ای تقریبا 2500 متر می باشد بخش سرایان شامل سه دهستان آیسک ، سه قلعه و مصعبی می باشد که فاصله شهرتا مرکز دهستان آیسک 14 کیلومتر ، تا مرکز دهستان سه قلعه 27 کیلومتر و تا مرکز دهستان مصعبی 30 کیلومتر می باشد و فاصله سرایان تا مرکز شهرستان فردوس 35 کیلومتر می باشد

  وجه تسمیه شهرستان سرایان

   «در گویش این منطقه سرا به معنی منزل و خانه است چون شهرستان سرایان در قدیم بر اثر جمعیت زیاد و پراکندگی که داشته به محله های مختلف تقسیم شده که هر محله ای تحت عنوان نامی با فرهنگ و آداب و رســوم و شغل مناسب مــردم هــمان محله بوده است بدین جهت مجــموع این محله های مختلف را  سرایان می نامند. این محله ها عبارتند از :
    محله دروازه مــویی، محله زرداری، محله غــیر شمار، محله دروازه بسطاق، محله تیـــنی و محله قبرستان بچه ها.
 شهرستان سرایان به روایتی قبل از قرن هشتم (دوره تیموریان) قصبه کوچکی بوده در شمال منطقه در دامنه کوه و در نزدیکی قنات امروزی شهر که «سرآب» نامیده می شود و چون قدمت بنای آب انبار پایین شهرستان سرایان طبق حروف ابجد به قرن هشتم رسیده بنای کنونی قبل از قرن هشتم هجری بوده است.
   در سفر نامه میرزا خانلرخان و تاریخ خاطرات عبدالرحمن افغان می نویسند: «شهرستان سرایان شهری بوده با جمعیتی بالای سی هزار نفر که دارای چند کارگاه تفنگ سازی و چندین بازار تجاری بوده و ساعت سازی در آن رواج فراوان داشته است. بطوریکه عبدالرحمن افغان یکی از شاهزادگان افغان زمان ناصرالدین شاه می نویسد: وارد شهر  سرایان شدم و در آنجا عمارات عظیم مشاهده نمودم و ناصر خسرو نیز در سفرنامه خود قسمت شرق شهرستان فردوس را مکانی آباد و دارای قنوات و اشجار بیان می کند.»
 اشاره ای به چشم اندازهای فرهنگی ـ مذهبی و یادمانهای تاریخی شهرستان سرایان
    شهرستان سرایان یکی از مناطق قدیمی و کهن با سابقه چند صد ساله و بنام در خراسان بشمار می رود. آثار باستانی فراوانی در منطقه موجود است که گواه این مطلب است. مجموع آثار و ابنیه تاریخی و قدیمی بر جای مانده بالغ بر پنجاه مورد در کل منطقه می رسد. علاوه بر این آثار شهرت زیاد شهرستان سرایان در صنایع خصوصا صنایع ظریف تفنگ سازی و ساعت سازی و قالیچه بافی در گذشته زبانزد عام و خاص می باشد. از مهمترین آثار تاریخی سرایان می توان به آثار و بناهای زیر اشاره کرد.
  مقبره تورانشاه: این بنا بیش از هفتصد سال عمر دارد که در سال 658 هجری ساخته شده است. تورانشاه از عرفای بزرگی است که نسبتش به سلجوقیان کرمان می رسد این بنا در حال حاضر توسط اداره اوقاف بازسازی شده است.
     قسمتی از نوشته های کسب شده در لـــوح این بنا به این صورت است: «سلطان الاولیاء نظام الحق تورانشاه علیه الرحمه والرضوان فی شهر ذوالقعده.»
 
 
مقبره سلطان کریم شاه: نسب شریف امامزاده سلطان کریم شاه به گواهی قدما و اسناد مؤلفان کتب بقاع متبرکه به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد و ایشان را فرزند بلافصل آن امام همام و برادر امام رضا و سلطان محمد عابد در کاخک معرفی نموده اند این مقبره در روستای کریمو در 24 کیلومتری شمال شهرستان سرایان با مناظر زیبا و دلنشین در دامان طبیعت کوهستان سبز قرار گرفته است.
 
کاروانسرای شهرستان سرایان: این بنای تاریخی در مجاورت حوض انبار سفلی واقع شده از کاروانسراهای قدیمی بوده که ظاهرا محل اطراق و استراحت کاروانیانی بوده که برای تجارت به شهرستان سرایان می آمده اند. این کاروانسرا از جمله اماکن مشهور زمان شاه عباس صفوی بوده که دارای درب چوبی بسیار بزرگی و ایوانهای بلند و غرفه های مختلف می باشد.
 
 مسجد جامع شهرستان سرایان: از آثار قدیمی و مهم این شهر به شمار می رود که تجلی گاه اعتقادات معنوی و خالصانه مردم این منطقه است. این مسجد شامل بناهایی از جمله شبستان زمستانی است که این شبستان دارای رواقهای مختلف و ستونهای محکم بوده که در سال 1365 به کلی ویران شد سپس اهالی اقدام به نوسازی آن نمودند.
مسجد جامع شهرستان سرایان در مجموعه تاریخی این شهر واقع شده که
 
 شامل مسجد، کاروانسرا، حمام، آب انبار و بازار قدیمی شهر است. این
 
 مجموعه اکنون در نتیجه گسترش شهر به طرف شمال در حاشیه جنوبی
 
آن و در انتهای خیابان کوثر است.
 
     
آب انبار پایین شهر: از دیگر آثار تاریخی شهرستان سرایان است که در قسمت پایین شهر و در مجاورت کاروانسرا واقع شده است آب این انبار هنوز هم مورد استفاده مردم است در چگونگی احداث این انبار روایتهای مختلفی نقل شده از جمله اینکه گفته شده این انبار از آثار دوره صفویه بوده در سنگ لوحی که بر بالای ایوان این حوض انبار حک شده اشعار زیر به چشم می خورد
این بوکه می دهد ز نسیم سروش                      زمزم شده از آب زلالش مدحوش
تاریخ بناش از فرد جستم دوش                        بر یاد حســین بن علی آب بنوش
چون گشت پدید بی گفت و شنود                      از غیب نــدار سـید گو لعن یزید
 از دیگر آب انبارهای تاریخی و دیدنی شهر می توان به آب انبار آهنگران , آب انبار حاج حسن اشاره کرد.
 
   
     قلعه قلاع: این آثار تاریخی از اماکن و پایگاههای فرقه اسماعیله در منطقه معروف به قهستان می باشد. این قلـــعه در 20 کیلومتری شهرستان سرایان بر بلــندی کوهی است که نــشانه هایی از آثار قــدیمی به چشـــم می خورد. خرابه های این قلعه تا حدودی از طرف اداره ارشاد اسلامی مرمت شده و تکه هایی از آهن آلات شبیه به سر نیزه و شمشیر و سپر دیده می شود دور این قلعه دیوارهای بلند و غارهایی که پناهگاه اسماعیلیان  بوده قرار داشته که در حال حاضر ویران گردیده است.
از جمله آثار باستانی دیگر در شهرستان سرایان
        آب انبار حاج محمد باقر آیسک؛
            غار بتون بزرگترین غار استان؛
           آسیاب دهستان چرمه؛
           امام زاده سرند؛
           امام زاده قاسم آباد؛
           آب انبار آهنگران؛
           آب انبار حاج حسن؛
            مکانهای جاذب گردشگری بخش؛
            قنات ولی آباد مصبی؛

آخرین بروز رسانی : 1390/12/08 09:31:20  تعداد مشاهده : 14308  نویسنده / ویرایشگر : amir-baniasadi

ایوان مسجد جامع

 

 

 

تغییرنشانی

تغییر نشانی

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس:سرایان،نبش خیابان فردوسی19 ،اداره ثبت احوال سرایان،کد پستی:9777144414تلفن:05632909465،پست الکترونیک:sarayan@skocr.ir


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS